"Hayali konteyner" çetesi yargı önünde

 

 

 


"Hayali konteyner" çetesi yargı önünde
Çete üyelerinin alışveriş siteleri ve sosyal medya üzerinden satmaya çalıştıkları hayali konteynerler karşılığında vatandaşlardan "kapora" ve "nakliyat ücreti" adı altında para aldıkları tespit edilmişti.

Kocaeli de 2021 yılında meydana gelen olayda, 31 ilde 88 vatandaşın, sosyal medya ve internet siteleri üzerinden konteyner satma vaadiyle dolandırılmasına ilişkin yürütülen soruşturmaya ilişkin, "hayali konteyner" çetesine Kocaeli merkezli 9 ilde eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, 40 şüpheli gözaltına alınmıştı. Çete üyelerinin alışveriş siteleri ve sosyal medya üzerinden satmaya çalıştıkları hayali konteynerler karşılığında vatandaşlardan "kapora" ve "nakliyat ücreti" adı altında para aldıkları ve bu paraları 3. şahıs vatandaşların banka hesaplarına gönderdikleri tespit edilmiş, vatandaşlardan para aldıktan sonra ise kayıplara karıştıkları bildirilmişti. Şüphelilerden Oğuzhan P., Ayhan Y., Ferat İ., Doğuş Buğra K. ve Murat B. tutuklanmış, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Bir süre tutuklu bulunan 5 şüpheli de, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

İDDİANAMEDEN

Olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, şüphelilerden Hakan G. nin, Ayhan Y. ile Oğuzhan P. ile birlikte dolandırıcılık yapmak için anlaştığı, Kocaeli, Yalova ve Sakarya daki çeşitli ilçelerde vatandaşları dolandırdıkları ifade edildi. Karasu, Yalova ve Körfez de Oğuzhan P. nin Ferat İ. ile birlikte mağdurları yabancı şahıslar adına kayıtlı hatlar ile arayarak aldattığı ve dolandırıcılıktan elde edilen paraların, Oğuzhan P. nin ve arkadaşı Umut T. nın hesabına yatırıldığı kaydedildi.

Osman S. nin Oğuzhan P. ye yer temin ettiğinin, Oğuzhan P. nin telefon hattı temini için Osman S. ile iletişime geçtiğinin belirtildiği iddianamede, Oğuzhan P. nin iş yerinde ve ikametinde yapılan aramada, suçta kullanılan bazı telefon ve SIM kartlarının tespit edildiği, şüphelilerden ele geçirilen dijital materyallerde ise Oğuzhan P., Hakan G. ve Ayhan Y. arasında dolandırıcılık olaylarına ait görüşme yapıldığının belirlendiği vurgulandı.

49 MAĞDUR YAKLAŞIK 197 BİN TL DOLANDIRILDI

İddianamede, Doğuş Buğra K. ve Hakan G. nin soruşturma başlamadan önce Asayiş Şube Müdürlüğü ne müracaatta bulunarak, suç örgütü ile ilgili ayrıntılı bilgi verdikleri ve haklarında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep ettikleri de belirtildi. Öte yandan, şüphelilerin karıştığı dolandırıcılık olayları hakkında detaylı bilgilerin yer aldığı iddianamede, 12 zanlının 49 mağduru yaklaşık 197 bin TL dolandırıldığı ifade edildi.

SANIKLAR İŞLEDİĞİ HER BİR SUÇ İÇİN AYRI AYRI CEZALANDIRILDI

"Bilişim Sistemlerini Araç Olarak Kullanılması Suretiyle Dolandırıcılık", "Örgüte Bilerek İsteyerek Yardım Etme" suçlarından 12 sanığın yargılandığı davanın duruşması Kocaeli 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye devam etti. Duruşmada sanık avukatları hazır bulundu.

Avukatların savunmalarının ardından mahkeme başkanınca karar açıklandı. 39 olaya karışan Hakan G. ye her işlediği suç için ayrı ayrı ceza verilirken toplam 121 yıl hapis cezası verildi. Hakan G. nin 121 yıl hapis cezası 319 bin 60 TL ye çevrildi. 10 suçtan yargılanan Oğuzhan P. nin hakkında karar verilen 36 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası 77 bin 300 TL ye çevrildi.

24 olaya karışan Umut T. nin aldığı 73 yıl 9 ay hapis cezası 131 bin 886 TL ye, 4 olaya karışan Doğuş Buğra K. nın 15 yıl hapis cezası 24 bin 720 TL ye, 4 olaya karışan Ayhan Y. nin 15 yıl hapsi 24 bin 720 TL ye, bir olaya karışan Mithat Y. nin 4 yıl 2 ay hapis cezası 14 bin 580 TL, bir olaya karışan Hakan Ü. nün 5 yıl hapsi 15 bin TL ye, bir olaya karışan Yusuf T. nin ise 5 yıl hapsi 15 bin TL ye çevrildi.

LOJİPORT