ROMANYA’YI 24 SAATTEN UZUN SÜREN GEÇİŞLERDE COVID-19 TESTİ ZORUNLU HALE GELDİ

 

 

 


IRU tarafından yayımlanan duyuruya istinaden;

3.ülkelerden Romanya’ya varış yapan yabancı sürücüler 14 gün karantina uygulamasına tabi olacaklardır.

Karantina uygulamasından muaf olma şartları:

Romanya’ya varış yapmadan en az on gün önce 2 doz Covid-19 aşısının yapıldığını ispatlayan belge,
Romanya’da 3 günden az kalacak ve negatif bir PCR test sonucu (son 72 saat içinde yaptırılmış) ibraz edecek olan kişiler,
Romanya’da 3 günden fazla kalacak kişiler 4.günden itibaren 14 gün boyunca karantinaya tabi olacaktır,
Romanya’ya girişten önce son 6 ay içinde Covid-19 geçirildiğine dair belge (onay tarihinin üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir)
24 saat içinde Romanya’yı transit geçecek olan kişiler yukarıdaki belgeleri ibraz etmeden Romanya’dan geçiş yapabileceklerdir.
Aşı yapıldığına dair belgenin ispatı, AB Dijital Covid Sertifikası ile veya Romanya’da veya yurtdışındaki sağlık merkezinden alınacak olan belge ile yapılır. Belge aşının yapıldığı ülkenin dili ve İngilizce dilinde ibraz edilmelidir.

Romanya’ya girişten önce son 72 saat içinde edinilen negatif test sonucu ispatı, AB Dijital Covid Sertifikası ile veya Romanya’da veya yurtdışındaki sağlık merkezinden alınacak olan belge ile yapılır. Belge testin yapıldığı ülkenin dili ve İngilizce dilinde ibraz edilmelidir.

Covid-19 geçirildiğine dair belgenin ibrazı, AB Dijital Covid Sertifikası ile veya Romanya’dan veya yurtdışından yetkili otoritelerden alınacak belge ile yapılır. Söz konusu belge testin yapıldığı ülkenin dili ve İngilizce dilinde ibraz edilmek durumundadır.

Büyük Britanya, Brezilya, Nepal, Güney Afrika ve Hindistan’dan Romanya’ya giriş yapacak olan kişiler yalnızca aşağıdaki şartları sağlamaları durumunda karantina zorunluluğundan muaf olacaklardır:

Romanya’ya varış yapmadan en az on gün önce 2 doz Covid-19 aşısının yapıldığını ispatlayan belgenin ibrazı,
Aşı yapıldığına dair belgenin ispatı, AB Dijital Covid Sertifikası ile veya Romanya’da veya yurtdışındaki sağlık merkezinden alınacak olan bir belge ile yapılır. Belge aşının yapıldığı ülkenin dili ve İngilizce dilinde ispat edilmelidir.
Romanya’ya girişten önce son 6 ay içinde Covid-19 geçirildiğine dair belge (onay tarihinin üzerinden 14 gün geçmiş olması gerekmektedir)
Covid-19 geçirildiğine dair belgenin ispatı AB Dijital COVID Sertifikası ile yapılır.
Üyelerimize önemle duyurulur.